Projekt Zakładowy Dom Kultury, realizowany w chorzowskim Muzeum Hutnictwa, nawiązuje do domów kultury prowadzonych niegdyś przez zakłady pracy. Jak tłumaczy Adam Kowalski, dyrektor muzeum, podobnie jak one ma dawać przestrzeń do aktywności, spotkań i rozwijania zainteresowań. Muzeum nieodpłatnie udostępnia swoje przestrzenie, a w zamian podmioty z nich korzystające prezentują swoją ofertę bądź aktywności podczas organizowanych tam wydarzeń.
- Ta forma uspołeczniania naszej działalności jest wdrożeniem jednej z rekomendacji jaka sformułowana została w ramach zrealizowanego przez nas w ubiegłym roku projektu pn. Oddział Od/nowa. Były to obszerne konsultacje społeczne, w których wzięło udział prawie 300 osób. Zmierzały do wspólnego wypracowania ze społecznością lokalną pomysłów na dalszy rozwój naszej instytucji – mówi Adam Kowalski.
Muzeum Hutnictwa nieodpłatnie udostępnia swoją siedzibę
Projekt Zakładowy Dom Kultury skierowany jest do osób fizycznych, jak i różnych organizacji zajmujących się prowadzeniem działalności edukacyjnej, artystycznej i upowszechniającej kulturę, historię, naukę oraz dziedzictwo kulturowe, zarówno to materialne jak i niematerialne.
Kolejny nabór wniosków w ramach tej inicjatywy trwa od 2 do 16 września 2024 r. Z wybranymi wnioskodawcami podpisane zostaną umowy o współpracy, na podstawie których będą mogli nieodpłatnie korzystać z wybranych sal muzeum. Projekt ma charakter pilotażowy i będzie realizowany do końca 2024 r. z możliwością jego przedłużenia na kolejny rok.
Wszystkie niezbędne dokumenty wraz z listą odpowiedzi na możliwe pytania dotyczące projektu dostępne są na stronie internetowej muzeumhutnictwa.pl.
Może Cię zainteresować:
Nie będzie muzeum w Domu Kalidego w Chorzowie? „Podjęto decyzję o odstąpieniu od umowy”
Może Cię zainteresować: