Jak PCOS wpływa na płodność kobiet?
Przyjmuje się, że PCOS może powodować zaburzenia owulacji i doprowadzić do wystąpienia potencjalnych trudności z zajściem w ciążę. Co więcej, u kobiet z tym schorzeniem istnieje większe ryzyko wystąpienia poronień lub cukrzycy ciążowej. Nie oznacza to jednak, że każda pacjentka borykająca się z zespołem policystycznych jajników nigdy nie będzie mogła posiadać potomstwa. Ważnym aspektem jest zdiagnozowanie powodu występowania tego zaburzenia i wdrożenie odpowiednich działań pod okiem doświadczonego specjalisty, np. w klinice leczenia niepłodności.
Jak rozpoznać PCOS? Jakie są najczęstsze objawy?
Częstym objawem PCOS jest występowanie nieregularnych miesiączek, nieregularnych owulacji, lub ich brak, co może prowadzić do niepłodności. Do tego mogą pojawić się problemy związane z przewlekłym trądzikiem, łysieniem, a także hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem na ciele, które jest charakterystyczne dla mężczyzn. Aby móc rozpoznać PCOS, wykonywane jest oznaczenie wybranych hormonów, ponieważ częstym objawem tego zaburzenia jest podwyższony poziom androgenów. Dla kobiet z PCOS charakterystyczny jest również nieprawidłowy stosunek hormonu LH do FSH. Niektóre kobiety mają także nieprawidłowy wynik OGTT, czyli testu obciążenia glukozą. Diagnostyka zespołu policystycznych jajników obejmuje również wykonanie badania ultrasonograficznego z oceną liczby pęcherzyków w jednym i drugim jajniku.
PCOS a leczenie
U niektórych pań z lekkim przebiegiem choroby, którym dodatkowo towarzyszy np. otyłość może wystarczyć zmiana stylu życia, czyli modyfikacja diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Z kolei u kobiet zmagających się z zaburzeniami owulacji lub jej całkowitym zanikiem, proponowaną metodą leczenia jest najczęściej wdrożenie terapii hormonalnej, aby wyregulować cykl miesiączkowy i przywrócić owulację, która jest niezbędna do zapłodnienia. W momencie, gdy powyższe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i zajście w naturalną ciążę nie jest możliwe, warto zweryfikować, czy mogą istnieć inne powody problemów z płodnością np. u partnera. Ostateczną i najbardziej zaawansowaną metodą leczenia PCOS jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.
PCOS – gdzie udać się po pomoc w Katowicach?
Wyspecjalizowaną placówką w Katowicach, która zajmuje się leczeniem pacjentek z zespołem policystycznych jajników jest Klinika Bocian, zlokalizowana przy ul. Dąbrówki 13. W ośrodku pracują wykwalifikowani lekarze zajmujący się diagnozowaniem niepłodności, jak również metodami wspomaganego rozrodu, takimi jak inseminacja i in vitro.
W przypadku chęci zapisania się na konsultację do jednego z lekarzy w Klinice Bocian w Katowicach, należy kontaktować się bezpośrednio z placówką pod numerem telefonu: +48 32 701 04 60 lub adresem mailowym: katowice@klinikabocian.pl.