Polski karabin przeciwpancerny wz.35 UR produkowany był w latach 1938-1939 i powstało zaledwie 3,5 tys. egzemplarzy. Mierzył ponad 170 cm długości i ważył około 9,5 kg. Miał kaliber 7,92 mm i na początku II wojny światowej był w stanie przebić pancerz większości używanych wtedy czołgów.
Karabin przeciwpancerny wz.35 UR to legenda września 1939 r.
Wiadomo, że taki karabin był na wyposażeniu Schronu nr 2 z Punktu Oporu "Łagiewniki" Obszaru Warownego „Śląsk”, który znajduje się na terenie Żabich Dołów. Ten schron jest remontowany przez Stowarzyszenie Pro Fortalicium.
Członkowie chorzowskiego koła stowarzyszenia chcą, by można tam eksponować replikę legendarnego karabinu (a także w Schronie bojowym nr 5, przy ul. Katowickiej w Chorzowie) i uruchomili zrzutkę na ten cel.
- Byłby wspaniałym uzupełnieniem naszej małej kolekcji, na którą składają się, armatka ppanc Bofors wz.36, rkm Browning wz.28 (tak, tak - ten "Franciszek" - zdobyty dzięki Wam!), a ostatnio także ckm wz.30 na podstawie kawaleryjskiej wz.34 – podkreśla Adam Lewan z chorzowskiego koła Pro Fortalicium.
Na replikę karabinu przeciwpancernego wz.35 UR potrzeba 3 tys. zł.
Może Cię zainteresować:
Schron dowodzenia w Chorzowie. Jedyne takie miejsce w Polsce
Może Cię zainteresować:
Kolejny schron bojowy z Chorzowa uznany za zabytek. Gdzie się znajduje?
Może Cię zainteresować: