Śląskie Wesołe Miasteczko zaczęto budować w roku 1956. Pierwsi goście odwiedzili ten pierwszy w Polsce lunapark 12 września 1959 roku. Nadal jednak było rozbudowywane o kolejne atrakcje, których rok później na 39 hektarach lunaparku było ich już 63. Wesołe Miasteczko cieszyło się ogromną popularnością. W dni pracujące było w stanie przyciągnąć kilka tysięcy klientów, w wolne od pracy - kilkadziesiąt.
Mamy fotografie zdjęcia makiety Śląskiego Wesołego Miasteczka, fotografie z jego budowy i pierwszych miesięcy jego działania, które wyszperaliśmy w Archiwum Państwowym w Katowicach. Widać tam m.in. wieżę dużych samolotów.
Diabelski Młyn tylko na makiecie
Natomiast tylko na makiecie projektowanego Wesołego Miasteczka ujrzymy jedno z najbardziej kultowych urządzeń lunaparku, jakim jest obecnie Diabelski Młyn. Jednak ta największa karuzela w Polsce (ma 40 metrów wysokości) stanęła w Wesołym Miasteczku dopiero w roku 1978.
Dzisiaj lunapark jest w rękach firmy ze Słowacji. Nazywa się Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Nowy inwestor ocalił kilkanaście zabytkowych już wręcz karuzel, na czele z Diabelskim Młynem, Dużymi Samolotami i filiżankami.
Może Cię zainteresować:
Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach
Może Cię zainteresować: